El Melik

El Melik
  • Esma El Melik
  • Ebced Değeri 90
  • Zikir Sayısı 90
  • Zikir Günü Çarşamba
  • Zikir Saati Utarit
  • Anlamı Alemlerin mutlak hakimi ve hükümdarı.

El Melik İsminin Faziletleri

Melik isminin anlamı efendi, hükümdar, şah demektir.

Şüphesiz akla gelen ya da gelmeyen, düşünülebilen ya da düşünülemeyen tüm evrenin mutlak hükümdarı Melik olan yüce Allah’tır. Bu öyle bir hükümdarlıktır ki, karşısında duracak hiçbir güç yoktur. Bilinen ve bilinmeyen tüm varlıklar O’nun saltanatının bir parçasıdır. Çünkü tüm varlıkları yoktan var eden O’dur. Bu yüzden Yüce Allah varlığın olduğu gibi yokluğun da hükümdarıdır. Varlık O’nun hükmüne boyun eğdiği gibi, yokluk ta onun hükmüne boyun eğmiştir.  Çünkü yokluk ancak Allah’ın dilediği kadar yoktur.

Melik ismi mülk sahibi anlamına da gelir. Düşünebildiğiniz her şey Melik olan Allah’ın mülküdür. İçimde barındığınız evleriniz, sahip olduğunuz topraklarınız, hayvanlarınız, malınız hata ve hatta siz. Yani insan da Allah’ın mülküdür ve Melik olan Allah mülkü üzerinde hüküm sahibidir. Hiç kimsenin onun hükümlerini sorgulamaya gücü yetmez. Hiç kimse sahip olduğu varlık benim diyemez. Ancak ve ancak Melik olan Allah, bu malı bana ihtiyacımı gidermek için bağışladı diyebilir. Ne Melik olan Allah’ın verdiğini sorgulayabilir insan, ne de O’nun geri aldığını. Verdiği nimetler için şükreder, geri aldıkları için de hamdeder.

Yüce Allah Ahzab suresi 17. ayette şöyle buyuruyor;

قُلْ مَنْ ذَا الَّذٖي يَعْصِمُكُمْ مِنَ اللّٰهِ اِنْ اَرَادَ بِكُمْ سُٓوءاً اَوْ اَرَادَ بِكُمْ رَحْمَةًؕ وَلَا يَجِدُونَ لَهُمْ مِنْ دُونِ اللّٰهِ وَلِياًّ وَلَا نَصٖيراً

De ki: “Eğer Allah size bir felâket diler veya bir rahmet murad ederse, sizi Allah’tan saklamak kimin haddine?” Hem onlar kendilerine Allah’tan başka bir veli de bulamazlar, bir yardımcı da.

Örneğin insan. Bir malı ya da parası var diyelim. O insanın parası üzerinde başka bir insanın hükmü olabilir mi? Tabiiki olamaz, çünkü o para o insana aittir ve dilediği gibi tasarruf eder. İşte Allah’ta mülkü üzerinde dilediği gibi tasarruf eder. Kimine çok verir, kimine az. Ve ancak verdiği kadar sorguya çeker. Hesap gününde çok verdiğine “ey kulum sana mülkümden şu kadar nimet verdim, sen o nimeti nereye harcadın” diye soracakken, az verdiğine ise “ey kulum sana dünyada az nimet verdim sabrettin mi” diye soracaktır.

Melik ismini zikredenler;

  1. Melik ismini zikreden güç ve iktidar sahibi olur
  2. İnsanlar önünde diz çökmez, boyun eğmez
  3. Sevilen, sözü dinlenen kişi olur
  4. İnsanlar arasında itibar sahibi olur