Cuma Günü ve Faziletleri

Bu yazımızda sizler için Müslümanların bayramı olarak bilinen Cuma günü ve faziletlerini ele alacağız. Bilindiği üzere Cuma günü Müslümanlar için en hayırlı gündür. Cuma günü yalnızca bir gün değil aynı zamanda bayram gibidir. Müslüman o gün en güzel elbiselerini giyip, en güzel kokuları sürerek Cuma namazını eda etmesi gerekir. Cuma namazı yalnızca erkeklere farz kılınmıştır. İsterse kadınlar da Cuma Namazını eda edebilir ancak Cuma namazı vakti camilerimizin en çok dolu olduğu vakitlerdir. Kimi camilerde cemaatin dışarı taştığı görülmektedir. Hal böyle iken kadınların cuma namazı kılması cemaatin yer bulamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle kadınların Cuma namazına gitmemesi daha hayırlıdır. Çünkü kalabalık camilerde erkek cemaatin Cuma Namazı kılmaya yer bulamaması ihtimaliyle farz olanın yapılmasına engel olma durumu vardır.

Cuma namazı hakkında Allah cc. Cuma Suresi 9 ve 10. ayetinde şöyle buyurmuştur;

 يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اِذَا نُودِيَ لِلصَّلٰوةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا اِلٰى ذِكْرِ اللّٰهِ وَذَرُوا الْبَيْعَۜ ذٰلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ٩ فَاِذَا قُضِيَتِ الصَّلٰوةُ فَانْتَشِرُوا فِي الْاَرْضِ وَابْتَغُوا مِنْ فَضْلِ اللّٰهِ وَاذْكُرُوا اللّٰهَ كَث۪يراً لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ١٠

9 – Ey inananlar! Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman Allah’ı anmaya koşun; alım satımı bırakın; bilseniz, bu sizin için daha iyidir.
10 – Namaz bitince yeryüzüne yayılın; Allah’ın lütfundan rızık isteyin; Allah’ı çok anın ki saadete erişesiniz.

Ayetlerden de anlaşılacağı üzere Cuma namazı vaktinde dünya işleri ile ilgilenmeyi bırakıp Cuma Namazının eda edilmesi gerekmektedir. Eğer bir iş sizi Cuma Namazını eda etmekten alıkoyuyorsa, o işten elde edeceğiniz kazancın hayır getirmesini bekleyemezsiniz.

Bir hadise göre Peygamber Efendimiz (SAV) “Her kim özürsüz olarak üç cuma namazını terkederse, Allah cc. o kimsenin kalbini mühürler” buyurmuştur.

Üzerine güneş doğan en hayırlı gün olan Cuma günü insanoğlu için çok önemli olaylar vardır. Bunlar;

 • Adem as. Cuma günü yaratılmıştır
 • Adem as. Cuma günü Cennet’e girmiştir
 • Adem as. tevbesi Cuma günü kabul edilmiştir
 • Kıyamet Cuma günü kopacaktır
 • Cennet ehline Allah’u Teala’nın cemali Cuma günü görünecektir.
 • Peygamber Efendimizden (SAV) rivayet edildiğine göre Allah cc. her Cuma günü 600 Bin kişiyi cehennemden azad eder.

Enes bin Malik’ten rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (SAV) “Cuma günü güzel geçerse, diğer günler de güzel geçer” buyurmuştur.

Cuma Gününde Yapılması Tavsiye Edilenler

 • Cuma sabahı güsul abdesti ile güne başlanmalı
 • Cuma Namazı saatinde eldeki iş bırakılıp Cuma Namazı eda edilmeli
 • Cuma günü bayram günüymüş gibi en güzel kıyafetler giyilip en güzel kokular sürülmeli
 • Cuma günü soğan ve sarımsak gibi kokusu rahatsız edici şeyler yenilmemeli
 • Eğer mümkünse Cuma Namazına yürüyerek gidilmeli
 • Yolda karşılaşılan kişilerle selamlaşılmalı
 • Namazdan sonra alışveriş yapılmalı ve Allah cc. bolca zikredilmeli.

Her kim Cuma gecesi (Perşembeyi Cumaya bağlayan gece) 7 defa Kadîr Suresi okursa, tüm melekler onun için Salatü Selam eder.

Yine Enes bin Malik’den rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuştur;

Cebrail as. elinde bir ayna ile geldi ve dedi ki; Bu Cuma’dır. İnsanlar bu günde size uymuşlardır. Bu günde sizin için hayır vardır. Cuma gününde öyle bir an vardır ki, inançlı bir kul o anda dua edip hayır dilerse, muhakkak duası kabul olunur.

Sonuç olarak Cuma Namazı vaktinde Cuma Namazını eda etmekten daha hayırlı bir iş yoktur.