Er Rahman

Er Rahman
  • Esma Er Rahman
  • Ebced Değeri 298
  • Zikir Sayısı 298
  • Zikir Günü Pazar
  • Zikir Saati Güneş
  • Anlamı İyi-kötü, mümin-kafir, mazlum-zalim, insan-hayvan farketmeksizin, tüm canlıların dünyada rızkını veren, besleyip büyüten anlamındadır.

Er Rahman İsminin Faziletleri

Er Rahman ismi şerifi; mümin, kafir, münafık, insan, hayvan hiçbir canlıyı ayırt etmeksizin, dünyadaki tüm canlıların rızkını veren, onların tüm ihtiyaçlarını karşılayan anlamı taşır.
Hüd suresi 6. ayette belirtildiği üzere;

وَمَا مِنْ دَٓابَّةٍ فِي الْاَرْضِ اِلَّا عَلَى اللّٰهِ رِزْقُهَا وَيَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَاۜ كُلٌّ ف۪ي كِتَابٍ مُب۪ينٍ

Yeryüzünde kımıldayan hiçbir canlı yoktur ki rızkı Allah’ın üzerine olmasın. Allah onların halen bulunduğu yeri de emanet olarak konulacağı yeri de bilir; hepsi apaçık kitapta vardır.

Bu ayeti kerimde, yaşamakta olan tüm canlıların rızkının Allah tarafından sağlandığı ortadadır. Yani Allah’ın yazgısı dışında ne bir lokma fazla, ne de bir lokma eksik yiyebilir insanlar. Bu nedenle rızkı ancak Allah’tan bekler, yalnız ondan ümit ederiz.

Yer yüzünde insandan gayrı hiçbir canlı yarının rızık derdine düşmez. Çünkü bilir ki, Rahman yarattığı kulunun rızkını eksik etmez. Evet bilirler, hayvanlar da Allah’ı bilirler. Onun rahmetinin ne kadar büyük olduğundan haberdardırlar. Eğer insanlar, hayvanlar kadar Allah’ın rahmetine güvense, yarın için hiçbir şey biriktirmezler. Çünkü bilirler ki, Allah rızka kefildir. Rahmet Rahman ve Rahim aynı kökten türemiştir. Üçü de bağışlamak anlamına gelir. Rahman dünya da tüm canlılara rahmet eden (ihtiyaçlarını gideren), Rahim ise ahirette müminlere rahmet eden (merhamet eden) demektir.

Gökten rahmet (yağmur) indiren Rahman’dır. Şüpesiz yağmur yüce Allah’ın en büyük rahmetidir. Çünkü yağmur ile yeşerir çorak topraklar ve yağmur ile yetişir türlü türlü nimetler. Nitekim Allah cc. Furkan suresi 48. ayette şöyle buyurmuştur;

وَهُوَ الَّذ۪ٓي اَرْسَلَ الرِّيَاحَ بُشْرًا بَيْنَ يَدَيْ رَحْمَتِه۪ۚ وَاَنْزَلْنَا مِنَ السَّمَٓاءِ مَٓاءً طَهُورًاۙ

Rüzgarları rahmetinin önünde müjdeci olarak gönderen ve gökten tertemiz bir su indiren O’dur.

Gelelim Er Rahman ism-i şerifinin fatiletlerine.
Er-Rahman ism-i şerifi “Ya Rahman” ya da “Er Rahman” şeklinde 298 kez zikredilebilir.
Rahman ism-i şerifini zikre devam edenler aşağıdaki faziletlere kavuşur.

  • Tüm canlılara karşı merhamet ve acıma duygusu artar
  • Allah’ın gafil kullarına merhamet edip onları vaaz ve nasihat vermek suretiyle Allah yoluna çevirirler
  • Şiddet yolundan ziyade merhamet ve şefkat yoluna ulaşırlar
  • Tüm canlılara merhamet gözüyle bakarlar