Göremiyoruz…!

Bir ortam düşünün

Herkes aynı şekilde yaşıyor

Aynı puta tapıp, aynı gelenekleri sürdürüyor

Aynı kuralları benimsiyor ve aynı giyim tarzını kullanıyor

Ve bu insanlar bulunduğu ortamdan hiç dışarı çıkmamışlar

Sizce en doğru olanı mı yapıyorlar?

Bazen belgesellerde ya da internette videolar izlerim. Bir yerde yerli bir halk yaşıyordur. Geçimini avcılıktan sağlayıp bizim saçmalık bu diyeceğimiz yaşam tarzını idame ettiriyorlar. Örneğin bir puta tapıp tuhaf gelenekleri yaşatıyorlar. Tamamen kendi kanunlarına ve ahlak yapılarına göre yaşıyorlar. Bu insanlar hiç bulunduğu ortamdan dışarı çıkmamışlar. Sanırsınız ki ayrı bir dünyadalar. Bu nedenle yaşam tarzları, ahlak yapıları, dini inanışları onlar için en doğrusu. Sizce kendi kurguladıkları dünyadan dışarı çıksalar “acaba” derler mi? Acaba biz yanlış mı yaşıyoruz, yanlış mı inanıyoruz derler mi?

Tabii ki derler.

Çünkü dış dünyayı görünce aslında kendilerinin ne kadar ilkel yaşadığının farkına varırlar.

Anlatmak istediğim şey aslında tam da bu!

İnsanlar içinde bulunduğu topluma göre şekillenirler. Eğer içinde bulunduğu toplumun genelinin ahlakı zayıfsa o toplumda yetişen insanın da ahlakı zayıf olur. Eğer toplumun genelinin dini şuuru yoksa, o toplumda yetişen insanın da dini şuuru zayıf olur. Yani aslında kim olduğunuzu içinde yaşadığınız toplum belirler. Bu toplum bir aile olabilir, bir şehir olabilir, bir ideolojinin parçası olabilir hatta ve hatta bir siyasi parti de olabilir.

Yaşadığınız toplumun gerçekte nasıl olduğunu görmek isterseniz o topluma dışarıdan bakmanız yeterli olacaktır. Yanlışın içinde yer alarak yanlış tarafta olduğunu göremezsin. Önce içinde bulunduğun yanlıştan dışarı çıkmalısın. Bir de oraya dışarıdan bakmalısın.

Bir meyve kurdu düşünün. O kurt meyvenin içinde dünyaya gelmiş. Hayatı boyunca meyvenin içinde yaşamış ve hiç dışarıya çıkmamış. O kurt için dünya o meyveden ibarettir. Oysa dışarı çıksa aslında ne kadar büyük bir dünyada ne kadar küçük bir yere hapsolduğunu anlayacaktır.

Diyeceğim o ki kendi küçük dünyanıza hapsolmayın. Ne kadar doğru yerde olduğunuzu, ne kadar doğru yaşadığınızı görmek için bulunduğunuz topluma bir de dışarıdan tarafsız gözle bakın. Sırf desteklediği siyasi partiye tarafsız gözle bakamadıkları için batılın ortasında yaşayan, aslında yeri hakkın tarafı olması gereken mükemmel insanlar tanıyorum. Zihinleri tutsak mükemmel insanlar. O mükemmel insanlar o çöplüklerde harcanıp gidiyorlar.

Üzülüyorum ama anlatamıyorum…

Son söz olarak şunu söylemek istiyorum;

Hak yoluna girmeden batılı göremezsin!

 

Selamet Derneği Bağış

Kısalar…

Samet Karaca
Hayırlı dualarınızın kabul olması için bu ayeti kesinlikle okuyun! اللّٰهُمَّ فَاطِرَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ عَالِمَ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ اَنْتَ تَحْكُمُ بَيْنَ عِبَادِكَ ف۪يمَا كَانُوا ف۪يهِ يَخْتَلِفُونَ (Zümer - 46)
Samet Karaca
Kudüsü fethedecek ordunun İstanbul'dan gideceğine dair hadis | İhsan Şenocak
Samet Karaca
Hak Dava
Samet Karaca
Samet Karaca
Samet Karaca
Samet Karaca
Süleyman aleyhisselam mal, ilim ve hükümdarlık arasında şeçim yapmakta kararsız iken ilmi tercih etti ve bu sayede mülke ve hükümdarlığa da sahip oldu. İbn-i Abbas (RA)
Samet Karaca
İmam Gazali - Kimya-yı Saadet
Samet Karaca
Ey insanoğlu! Aşağının aşağısındasın, bu kibrin alameti ne?
Daha Fazla Gör

Popüler