Okullar Eğitimde Sınıfta Kaldı

Bugün bir web sitesinde bir öğrencinin ücret karşılığında ödev yaptırdığına şahit oldum. Büyük ihtimalle bilgisayar bölümü okuyan bu öğrencimiz, Delphi dilinde bir uygulama ödevini bir geliştirici platformunda ücreti karşılığında yaptırmak istiyordu. Bu tür konulara çok fazla aşina oluyorum ancak bana anlamsız gelen nokta bu değil. Asıl sormak istediğim soru neden Delphi?

Tiobe adlı bir internet sitesi dünya çapında en çok kullanılan programlama dillerinin sıralamasını yayınlıyor. Bu sıralamaya baktığımızda, bu makaleyi yazarken Delphi dili 12. sırada yer alıyor. İlk 3 sıralamada ise C, Java ve Python dilleri yer alıyor. Bu sıralamadan yola çıkarak şunu görüyoruz ki, Java ve Python yakın geleceğe yön verecek programlama dillerinden ikisi. Bir diğer önemli programlama dili olan Javascript, yedinci sırada yer almasına rağmen kullanım alanı geniş olan dillerden bir tanesi. Özellikle Node.Js kütüphanesinden sonra, web programcılığında önemli bir yere sahip.

Hal böyle olunca binlerce bilgisayar bölümü mezunumuz iş bulamayıp marketlerde kasiyerlik yaparken, devlet yazılım alanında istihdam oluşturmak için 1MilyonYazılımcı sloganı ile BTK sitesindeki eğitimlerle yazılımcı yetiştirmeye çabalıyor. Okullarda verilemeyen eğitimi internet üzerinden video derslerle vermeye çalışıyor.

Her neyse böyle teknik terimlerle kafanızı karıştırmayayım, gelelim asıl konuya.

Okullarda eğitim yok denecek bir hal aldı. Artık öğrenciler okulda hiçbir beceri kazanamaz hale geldi. Bir Meslek Lisesi ya da MYO mezunu öğrenci, okulundan mezun olduktan sonra mesleği üzerine bir kursa gitmeden ya da bir işte çalışmadan hiçbir becerisi yok gibi boşluğa düşüyor. Benim mesleğini icra edemeyen neredeyse 20-30 tanıdığım mevcut. İşletmeler ise işe alımlarda tecrübesiz adayları gözardı ettiği için yeni mezun bir arkadaşımızın tek kurtuluş yolu KPSS sınavı oluyor. KPSS için ezberinde kalan eğitim de yetersiz kaldığı için binlerce işsiz genç kendini büyük bir boşluğun içinde buluyor.

Kısacası okul, sıradan bir öğrenciye neredeyse hiçbir şey katmıyor.

Yenilenebilir enerji kaynakları yatırımlarının arttığı bu günlerde, iş ilanı sitelerinde onlarca Elektrik Teknisyeni ilanı mevcut. Ancak şirketler yüzlerce başvuruya rağmen eleman bulamıyor. Bunun sebebi ise, devletin zorunlu kıldığı EKAT (Elektrik Kuvvetli Akım Tesisatı) belgesi. Bu belgeyi alabilmek için gerekli eğitim okullarda verilmiyor. Eğitimi alabilmek için SSK ödemesi ve 15.000 TL değerinde bir eğitim ücreti gerekli. Ülkemizin ekonomik durumu ortada iken, işsiz bir bireyin bu masraf altına girebilmesi imkansız.

Ülkemizin eğitim durumunun özeti yukarıda anlattığım gibi. Şimdi neden işsizlik konusunda neredeyse dünya birinciliğine oynadığımız apaçık ortada. Umarım birileri kendi çıkarlarından zaman ayırıp bu konulara dikkat çekebilir.

Selametle…