Seyyidül İstiğfar

Tevbe etmenin ehemniyetini Neden Tevbe Etmeliyiz başlıklı yazımızda açıklamıştık. Şimdi ise tevbelerin şahı olan Seyyidul İstiğfar duasını sizlerle paylaşacağız.

Seyyidul İstiğfar Nedir?

Seyyidul İstiğfar tevbelerin şahı olarak bilinir. Peygamber efendimiz Seyyidul İstiğfar hakkında şöyle buyuruyor:

Kim onu ​​inanarak gündüz okursa ve aynı gün akşamdan önce vefaat ederse, cennet ehlinden olur. Kim onu inanarak gece okursa ve sabaha varmadan vefaat ederse cennet ehlinden olur. (Buhari 6306)

Bu istiğfarın sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez okunması önerilir. Bu nedenle biz sabah ve akşam namazından sonra duadan önce birer kez okumanızı öneriyoruz. Çünkü duadan önce edilen tevbe, günahların bağışlanmasının yanı sıra, istiğfardan sonra edilen duanın kabulune de vesile olur.

Seyyidul İstiğfar duası:

اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي، لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ، وَأَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ، أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَىَّ وَأَبُوءُ لَكَ بِذَنْبِي، فَاغْفِرْ لِي، فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ

Okunuşu:

Allahumme ente rabbi, la ilahe illa ente, halagteni ve ena abduke, ve ena ala ahdike veve’dike masteta’tu,  euzu bike min şerri mâsana’tu, ebu uleke bini’metike aleyye ve ebu uleke bizanbi, fağfirli, fainnehü layeğfiruzzunube illa ente.

Manası:

Allah’ım! Sen benim rabbimsin, senden başka ilah yoktur. Beni sen yarattın. Ben senin kulunum. Ben gücüm yettiğince sana verdiğim söz ve vaadimi yerine getirmeye çalışıyorum. Yaptığım işlerin kötülüğünden sana sığınırım.  Bana verdiğin nimetlerini itiraf ediyorum. Beni bağışla. Zira günahları ancak sen bağışlarsın.

Günahlarınızın bağışlanmasına ve hayırlı dualarınızın kabulune vesile olması dileğiyle.

Selametle…