Hoşgeldin Yeniyıl

Takvimler 2021 yılı sonlarına yaklaşırken kimileri yeni yıldan medet umarken, kimileri yılbaşı etkinliklerinin telaşına düşmüş durumdalar. Peki yeni yıl size ne katabilir, takvimde yazan yılın değişmesi hayatınızda neyi değiştirebilir ki?

Bir Müslüman gibi düşünelim.

Bir Müslüman asla takvimden medet ummaz. Müslüman ancak ve ancak Rabb’inden medet umar. Hayatındaki değişimleri ancak Rabb’inden bekler. Çünkü takvimde değişecek olan yılın kendisine hiçbir şey katmayacağını, hayır ve şerrin kaynağının sadece Allah’ta olduğunu bilir. Bilinçli bir Müslüman eğer bir yılbaşı arayacak olursa Beraat Kandiline baksın. Çünkü Beraat Kandili, kaderde yazılı olan bir yıllık olayların dünya semasına indirildiği gündür. Müslüman için asıl yılbaşı Beraat Kandilidir.

Bir Müslüman düşmana benzememeli!

Bir Müslüman Hristiyan ve Yahudilerin kutladıkları günleri kutlamamalı, Hristiyan ve Yahudilerin yaptığı işleri yapmamalıdır, Hristiyan ve Yahudilerin giyindiği gibi giyinmemelidir. Bu durum günümüzde dinler arası diyalog adı altında normalleştirilen bir konudur. Bazı devlet görevlilerinin Yahudi ve Hristiyanlara ait bazı bayramları kutladığını görmeye başladık. Bu akıl tutulması olmasının yanı sıra, İslam dininin yozlaştırılma çalışmalarına destek olmaktan başka bir şey değildir. Bir Müslüman ayete, hadise dayanarak bir konuda konuştuğunda onları provokatör ilan etmeleri, bir hoca ayet ve hadislere dayanarak, günümüzde normal görünen bir konuda vaaz verdiğinde o hocayı görevden almak İslam dininin yozlaşmaya yüz tuttuğunun göstergesidir. Ancak yılbaşı gibi dinimize, kültürümüze, ahlak yapımıza uygun olmayan eğlenceler artık normal görülmeye başlamıştır. Ashabına Hristiyan ve Yahudiler gibi giyinmemeyi, onlar gibi davranmamayı öğütleyen peygamberin ümmetine, Hristiyan eğlencesi olan yılbaşı kutlamaları yakışır mı?

Savaş yenilince değil, düşmana benzeyince kaybedilir!

Bu söz artık bir klişe haline geldi ancak verdiği öğüt hala ilk günkü gibi taze ve güçlüdür.

Uzun yıllar boyunca Türk kültüründe ve ahlakındaki yozlaşma aslında TV’lerin evlere girmesi ile büyük bir hız kazanmıştır. Dizilerde, sinemalarda ve dahi reklamlarda batını yaşam tarzı özendirilmiş, kendi kültürümüz ayıplanır hale gelmiştir. Son 10 yılda ise sosyal medya denilen bir zehir ile halkımız zehirlenmiş, doğruyu ve yanlışı birbirinden ayıramaz olmuştur. Toplumun ahlak yapısı büyük bir hızla bozulmuş, 10 yıl önce büyük ayıp olarak tabir edilen olaylar şimdilerde sıradanlaşmıştır. Bu bozulma süreci aslında 15-20 yıllık bir süreç değildi. 100 yıllık bir süreç meyvelerini şimdilerde vermeye başladı. Sosyal medya ile de bu bozulma süreci önü alınamayacak şekilde hızlandı. Bizler 20’li yaşlarımızda yapmaya utandığımız davranışlar şimdilerde normal karşılanmaya başlandı. Ben bir like uğruna binbir çeşit tipe giren gençler görüyorum.

Konuyu daha fazla dağıtmadan Yılbaşı denilen zehire dönelim.

Müslüman toplumlarında içkili eğlencenin yeri yoktur. İçki Kur’anı Kerim ayeti ile kesin bir şekilde haram kılınmıştır. Efendim ben içki kullanmıyorum sadece eğlence olsun diye yılbaşı kutlayacağım diyenler olacak. Şunu bilin ki bugün sen içkisiz kutlayacaksın yarın çocukların içkili kutlayacak. Çünkü sana dün sadece yeni yılın kutlu olsun diyorlardı, sen bugün kutlamaya başladın. Sen bugün içkisiz kutlayacaksın, senin çocukların yarın içki ile kutlayacak. Senin çocukların içki ile kutlarken, onların çocukları bayram olarak kutlayacak ve böylelikle İslam şuurunu yitirmiş bir nesil senin neslinden türeyecek.

Şuurlu bir Müslümandan beklenen şey, yılbaşı gecesine özel hiçbir şey yapmamasıdır!

  • Şuurlu bir Müslüman yılbaşına özel alışveriş yapmaz
  • Şuurlu bir Müslüman yılbaşına özel ziyarette bulunmaz
  • Şuurlu bir Müslüman yılbaşına özel etkinlik düzenlemez
  • Şuurlu bir Müslüman yılbaşına özel televizyon bile izlemez!

Piyango bileti aldın mı?

Müslüman piyango bileti de almaz! Haramdır!

Hiçbir şans oyunundan elde edilen kazanç helal değildir. Çünkü bilet alan milyonlarca kişinin parasının toplamının bir kişiye verilmesidir piyango. Herkes kendisine çıkacak umudu ile alır, kimse bir kardeşini zengin etmek için bilet almaz. Ayrıca umudunu şans oyunlarına bırakmak ne kadar acı bir durumdur.

Allah cc. bir kişiye piyangodan para nasip ettiyse, o kişinin imandan nasibi kalmamış demektir.

Milyonlarca kişiden yalnızca 100-150 kişiye çıkacak olan ikramiyenin size isabet etme olasılığı milyonda birdir. Ancak Allah’a dua ederek kazanç elde etme olasılığınız yüzde yüze yakındır. Peki neden yüzde 100 değildir? Allah mümin kullarının bazı dualarını olduğu gibi kabul etmez. Eğer duanın kabul olması o mümin kuluna şer getirmeyecekse dua kabul olur. Eğer dua o mümin kula şer getirecekse, yüce Allah sevdiği kulunun üzülmemesi ve ziyana uğramaması için duasını kabul etmeyebilir. Bunu kul anlamaz ama Allah cc. her şeyden Habir’dir.

Neden piyangodan medet umuyoruz?

Ne yazık ki piyangoya Allah cc. den daha fazla güveniyoruz. Ne yazık ki Allah’a dua ederken, karşında onun seni dinlediği bilinciyle değil, boşluğa dua eder gibi dua ediyoruz. Oysa sen yanındaki arkadaşına bir şey anlatırken yanındaki arkadaşın seni nasıl duyuyor ve seninle ilgileniyorsa, aynı şekilde Allah seni duyuyor ve seninle ilgileniyordur. Bu yüzden kabul olmayacak ama yine de dua edeyim şeklinde değil, karşında Allah’a cc. derdini anlatırmış gibi dua etmelisin. Şüphesiz Allah, dile getirdiklerini bildiği gibi, kalbinden geçenleri de bilir. İş yerinde patrondan avans isteyeceksin diyelim. Mahcup bir şekilde kapısını çalıp, ellerin önünde bağlı şekilde boynunu eğerek “benim şu kadar paraya ihtiyacım var, bana avans verebilir misiniz” diyorsunuz ya. İşte aynı şekilde dileğinizi Allah’tan isteseniz, istediğiniz şeyi vereceğine ben kefilim. İstedim vermedi, ne olacak bizim kefalet? Sen günde 10 saat patron için çalışırken, günde 1 saaat Allah için ibadet etmezsen o halde patronuna Allah’tan daha çok güveniyorsun demektir. Sen sana güvenmeyen birinin ihtiyaçlarını giderir misin?

Diyeceğim o ki, Müslümanın hayatında yılbaşı olmamalı, Müslümanın hayatında piyango  olmamalı.

Müslüman piyangodan değil, Allah’tan umut etmeli, Müslüman yeni yıldan değil, Allah’tan beklemeli.

Rabbim hepimizi İslam şuuru ile yaşayan Müslümanlardan eylesin.

Selametle…